de admin3
0 comentariu 40 vizualizari 3 minute de citit
A+A-
Reset

După obținerea medaliilor în competiția pe echipe, sportivii români au continuat să strălucească în finale la Campionatele Europene de gimnastică aerobică desfășurate la Antalya, Turcia.

La nivelul juniorilor, echipa României a realizat o performanță remarcabilă, câștigând trei medalii de aur:

• Raisa Alexe/Emma Rotaru/Melissa Fărcuța (România 2) au obținut aurul la proba de Trio,
  • Alexandra Andrei/Raisa Alexe/Emma Rotaru/Melissa Fărcuța/Maria Vrâncianu Panciu au cucerit aurul la proba de Grup,
  • Alexandra Voicu/Maria Vrâncianu Panciu/Isabel Colioglu/Maria Dragomir/Melissa Fărcuța/Bianca Cimpan/Jasmina Balogh/Alexandra Andrei au urcat pe prima treaptă a podiumului la proba de Aerobic Dance.

La individual, Raisa Alexe s-a clasat pe locul 5 cu 18.450 puncte, Alexandru Berbece pe locul 8 cu 18.300 puncte, iar la perechi mixte, Daniel Anton/Alexandra Voicu (România 2) au ocupat locul 4 cu 18.650 puncte, iar Alexandra Andrei/Alexandru Berbece (România 1) locul 7 cu 18.050 puncte.

Rezultatele în probele de Trio, Grup și Aerobic Dance la nivel junior:

• La proba de Trio: 1. România 2 (Raisa Alexe/Emma Rotaru/Melissa Fărcuța) 18.700, 2. Spania 2 18.700, 3. Turcia 2 18.450.
  • La proba de Grup: 1. România (Alexandra Andrei/Raisa Alexe/Emma Rotaru/Melissa Fărcuța/Maria Vrâncianu Panciu) 18.500, 2. Finlanda 18.200, 3. Franța 18.150.
  • La proba de Aerobic Dance: 1. România (Alexandra Voicu/Maria Vrâncianu Panciu/Isabel Colioglu/Maria Dragomir/Melissa Fărcuța/Bianca Cimpan/Jasmina Balogh/Alexandra Andrei) 17.450, 2. Ungaria 17.400, 3. Italia 17.000.

La categoria seniori, România a obținut 2 medalii de argint și una de bronz în finale:

• Claudia Ristea/David Gavrilovici/Leonard Manta au devenit vicecampioni europeni la proba de Trio,
  • Daria Mihaiu/Darius Branda au cucerit bronzul la proba de Perechi mixte,
  • Echipa formată din Sandra Dincă/Daniel Ţavoc s-a clasat pe locul 4 la proba de Perechi mixte.

La proba de Aerobic Dance la nivel seniori, echipa formată din Sandra Dincă/Larisa Șuiu/Claudia Ristea/Daria Mihaiu/David Gavrilovici/Mădălin Boldea/Vlăduț Popa/Antonio Surdu s-a clasat pe locul 2 cu 17.800 puncte, fiind devansați de Ungaria (17.900). Pe locul al 3-lea s-a situat Italia, cu 17.550 puncte.

Un rezultat notabil a fost prestația lui Leonard Manta, care, cu un punctaj de 20.150, s-a clasat la egalitate cu campionul mondial din 2021, Miquel Mane. Spaniolul a câștigat medalia de bronz datorită unui punctaj mai mare la execuție, iar Leonard Manta s-a situat pe locul 4. Aurul și argintul au revenit reprezentanților Italiei, Davide Nacci (20.900) și Francesco Sebastio (20.750). Daniel Ţavoc s-a clasat pe locul 6, cu 19.800 puncte.

Delegația României se va întoarce în țară pe 20 noiembrie, ora 19.50, pe aeroportul Henri Coandă, având în bagaj 8 medalii câștigate: 4 de aur, 3 de argint și una de bronz. Felicitări gimnaștilor, antrenorilor și tuturor celor implicați în această performanță!